Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Zasadnem

Widok na Gorce

Zespół Regionalny Zasadnioki

Grunt to rodzinka

         Pierwszy czerwca - Dzień Dziecka - stał się okazją do wspólnego świętowania. Uczniowie,  zaproszeni goście, nauczyciele oraz najważniejsi partnerzy szkoły - rodzice spotkali się na mini festynie w Szkole Podstawowej w Zasadnem, zorganizowanym w ramach Ogólnopolskiej Kampanii „ Postaw na rodzinę!”. Naszym nadrzędnym celem była pomoc rodzinom w lepszym poznaniu się, aby wpisać się we wspólną troskę wszystkich odpowiedzialnych ludzi: troskę o rodzinę i jakość wychowania najmłodszego pokolenia.
       O godzinie 10.00 zebraliśmy się w sali gimnastycznej, aby wziąć udział w pierwszej części programu. Towarzyszyli nam zaproszeni goście - Pani Zofia Kuchnia- Pełnomocnik Wójta ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Pani Zofia Groń - emerytowany nauczyciel oraz członek Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Spotkanie rozpoczęło się od wspólnego, głośnego czytania utworów Juliana Tuwima. Przewodnikami po literaturze zostali nasi goście, którzy zabrali wszystkich w magiczny świat poezji. Wspólne czytanie było częścią OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI pt. „Cała Polska czyta dzieciom”, w którą również włączyła się nasza szkoła. W tym dniu pragnęliśmy udowodnić, że „czytanie to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.
Następnie na wszystkich czekała niesamowita niespodzianka, bo oto na szkolnej scenie miała miejsce niecodzienna sytuacja. W ten jeden, wyjątkowy dzień to dzieci mogły podziwiać swoich nauczycieli i pracowników obsługi w roli aktorów. Zaskoczenie było bardzo duże, a ciekawość, która malowała się na twarzach dzieciaków ogromna. Nauczyciele przygotowali swój występ - niespodziankę - specjalnie na tę okazję. Kiedy ukazywali się kolejni bohaterowie „Rzepki” Julina Tuwima – pomocnicy dziadka Mietka, brawom i owacjom nie było końca. Dzieci miały nielada problem, aby odgadnąć, który z belfrów wcielił się w jaką rolę. Niecodzienny widok nauczycielskiego grona sprawił wszystkim zgromadzonym mnóstwo frajdy.
Następnie odbyły się konkursy i zabawy integracyjne. Dzieci i ich mamusie wzięły udział w rywalizacji na wykonanie ilustracji z zawiązanymi oczami, najdłuższy obierek jabłka i wiele innych. Wszystkie mamy i ich pociechy świetnie poradziły sobie  z zadaniami. Każdy uczestnik został nagrodzony słodkim upominkiem.
Dalsza część miała charakter sportowy i odbyła się na boisku szkolnym. Rywalizacja drużyn w piłkę nożną, strzały na bramkę w „specjalnym” obuwiu oraz przeciąganie liny sprawiły wszystkim mnóstwo radości, dostarczyły niezapomnianych wrażeń i emocji. Następnie uczniowie wraz z rodzicami wzięli udział w „chodnikowym rysowaniu” na placu przed szkołą. Wspólnie wykonali kolorowe ilustracje pt. „Wszystkie dzieci nasze są”.
          Na zakończenie odbyła się degustacja słodkości przygotowanych przez rodziny na konkurs kulinarny. Każda z prezentacji była tak smakowita, że komisja konkursowa nie potrafiła wyłonić zwycięzcy. Wszystkie zasadniańskie rodziny, które wzięły udział w konkursie zostały nagrodzone medalami „Mistrza kuchni”. Najpiękniejszą nagrodą i uznaniem dla każdego piekarza - małego i dużego - była finałowa degustacja, podczas której każdy mógł skosztować wypieków.
         Dzień zakończył się smakowicie i radośnie. Z całym przekonaniem możemy stwierdzić, że warto podejmować nowe wyzwania, wspólnie się bawić i śmiać, bo przecież: „kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.