Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Zasadnem

Widok na Gorce

Zespół Regionalny Zasadnioki

Wycieczka do Krakowa

             6 czerwca 2016 r. to data w kalendarzu bardzo wyczekiwana przez wszystkich. Nic dziwnego, gdyż na ten dzień zaplanowano wycieczkę szkolną do Krakowa. O godzinie 8.30 radośni i chłonni przygód ruszyliśmy w drogę. Podróż rozpoczęliśmy modlitwą prowadzoną przez księdza Radosława. Naszym celem było krakowskie  ZOO. Po dotarciu na miejsce rozpoczęliśmy zwiedzanie. Wiele radości, szczególnie tym najmłodszym, sprawiało oglądanie zwierząt, zwłaszcza tych, które do tej pory dzieci znały tylko z obrazków, bajek czy telewizji. Serca wszystkich porwały pingwiny Humboldta. Dzięki oszklonemu basenowi mogliśmy je oglądać   z bardzo ciekawej perspektywy – pod wodą. Ptaki wdzięcznie pływały, suszyły się na brzegu i przyglądały zwiedzającym. Mieliśmy również możliwość kontaktu z gatunkami udomowionymi w MINI – ZOO. Kolejnym celem naszej wycieczki był Park Edukacji Globalnej „Wioski Świata”. To niezwykłe miejsce pozwoliło nam znaleźć się w różnych częściach świata w czasie kilku godzin. Zwiedziliśmy tradycyjną ghańską wioskę, peruwiańską chatę, indiańskie tipi, arktyczne igloo, mongolską jurtę oraz papuaski dom na palach.  Podczas zajęć warsztatowych  w ghańskiej wiosce uczniowie klas młodszych dowiedzieli się, jak wygląda dzień życia w Afryce: jakie są codzienne obowiązki ich rówieśników, z czego robią zabawki dzieci w Ghanie i jak wyglądają lekcje w szkole pod drzewem. Uczniowie klas IV – VI przemierzyli mapę Ameryki Południowej. Odwiedzili indyjską chatkę Indian Quecha. Zaś w slumsach zobaczyli, jak żyją rówieśnicy w najbiedniejszych częściach świata.

Fotografie i  eksponaty pochodzące z odległych zakątków świata i relacje przewodników pozwoliły w sposób namacalny doświadczyć tamtejszej kultury i tradycji. Była to świetna okazja na poznanie odmiennej rzeczywistości, budzenie wrażliwości i empatii.

W drodze powrotnej odwiedziliśmy McDonald’s. W autobusie syci i zadowoleni dzieliliśmy się swoją radością śpiewając piosenki, opowiadając sobie wzajemnie wrażenia minionego dnia. O godzinie 20.30 dotarliśmy do Zasadnego – zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.

Zapraszamy do galerii zdjęć.